کدام سنسور دوربین بهتر است(CMOS یا CCD)؟

          اگر به دنبال خرید دوربین مدار بسته برای کار خود هستید و یا اطالاعات بالایی در این زمینه دارید حتما برایتان جالبست

که بدانیدکدام دوربین ها با کدام حسگر هایشان بیشتر به کارتان میایند یا بطور کلی کدام حسگر بهتر است.

از این رو وبسایت (tiam-cctv ) مقاله ایی در این رابطه اماده نموده تا کاربران بتوانند با توجه به نیازشان بهترین انتخاب را انجام دهند.

 در قلب هر دوربين دیجيتال در جهان یک حسگر تصویر وجود دارد. حسگر تصویر مسوول تبدیل نور به سيگنال های دیجيتال است. امروزه دو نوع اساسی از سنسورهای تصویر مورد استفاده CCD (دستگاه های جفت) و CMOS (نيمه هادی اکسيد فلزی مکمل) هستند.

هر نوع حسگر تصویر دارای مزایا و معایبی است که بر اساس نياز از آن استفاده می شود.پيشرفت های اخير در تکنولوژی هر دو نوع را برای طيف وسيعی از نيازها مناسب ساخته است. هر دو نوع لنز کارشان تبدیل نور به سيگنالهای الکتریکی است.در مدل CCD علاوه بر سنسور تصویر نياز به مدارات مانند آمپيلی فایر و مدار اصلاح است ,به همين علت فضای اندازه این نوع دوربينها نمی تواند زیاد کوچک باشد .اما سنسور CMOS این طور نيست و می تواند تمامی این مدارات را در تراشه کوچک خود جا بدهد. مزیت این سنسور در مدار کوچکتر و مصرف برق پایينتر است.

سنسور CCD در اواخر دهه ۱۹۶۰ ميلادی و CMOS در اوایل دهه ۱۹۷۰ اختراع شدند. سنسورهای CCD انتخاب اصلی برای تصویربرداران به دليل تصاویر فوق العاده خود شدند. به این دليل که در فن آوری موجود آن زمان توليد تراشه سنسورهای CCD بسار ساده تر و ارزان تر از رقيب خود بود. تا سال ۱۹۹۰ سنسورهای CMOS به دليل گرانی توليد و فرایند توليد سخت به صرفه نبودند و در دسترس قرار نمی گرفتند اما بعد از آن سال به دليل پيشرفت تکنولوژی بيشتر مورد استفاده قرار گرفت ولی هنوز به کيفيت تصویر بالا دست نيافته بود.

هر دو نوع لنزهای CCD و CMOS اگر به درستی طراحی شده باشند می توانند تصاویری با کيفيت بالا بيافرنينند. امروزه اختلاف بين سنسورهای CCD و CMOS بسيار کمتر شده است. توليد کنندگان CMOSتوانسته اند لنزی با کيفيت تصویر بسيار زیاد بسازند در حالی که توليد CCD به تکنولوژی توليد لنزهای کوچک و بامصرف برق کمتری رسيده اند. در نتيجه می شود این لنزها را در دوربين های ارزان قيمت و دوربين های موبایل به کار برد و از لنزهای CMOS در دستگاههای صنعتی و حرفه ای استفاده نمود.

در جمع بندی کلی CMOS ها دارای مدارات مجتمع پيشرفته تر ، اتلاف انرژی کمتر و اندازه های کوچکتر در مقابل کيفيت تصویری که ارائه می دهند ، می باشند . وهمچنين برای توليد انبوه دارای تکنولوژی مناسب تری هستند و درجاهائيکه کيفيت تصویر اهميت چندانی ندارد کاربرد فراوان دارند از قبيل : دوربين های مدار بسته ، دور بين های ویدئو کنفرانس، اسکنرهای بارکد ، ماشين های فاکس و…، در مقابل CCDها کيفيت تصویر بالاتری ارائه می دهند و برای کاربردهایی که احتياج به کيفيت بالائی دارند همچنان بهترین انتخاب می باشد همانند عکاسی های دیجيتال ، دوربين های تلویزیونی ، تصاویر صنعتی با دقت بالا و استفاده های علمی و صنعتی دیگر. پس در کل این دونوع سنسور دارای کاربرد متفاوتی می باشند و با توجه به اینکه قيمت های هر دو نوع سنسور در دوربين های تجاری چندان تفاوتی نمی کتد می بایست انتخابی متناسب با کاربرد نمود .

با این حال صنعت سيستمهای حفاظتی و نظارتی امروزه تصميم گرفته است که سلطه لنزهای CCD بر این صنعت را تغيير دهد زیرا CMOS های باکيفيت جایگزین خوبی برای CCD می باشند. اگر چه برخی از توليد کنندگان دوربين های امنيتی به دلایلی فکر می کنند اگر با CCDبمانند بهتر است! Exmor نام نوعی فناوری است که شرکت سونی به حسگرهای CMOS افزوده است. این حسگر ساختاری با پس زمينه ی روشن و شفاف (back­illuminated structure) دارد که به طور انحصاری توسط شرکت Sony طراحی شده است. این حسگر با این هدف طراحی شده که به دوربين ها این توانایی را بدهد که حتی در محيط های با نور ضعيف (مثل نور شمع) تصاویری باکيفيت بگيرند. شرکت سونی ادعا میکند، فناوری اکسمور تقریباً ۲ برابر حساس تر از حس گرهای CMOS با شفافيت جلوی تصویر معمولی (front­illuminated) است و همچنين باعث کاهش پرش های تصویر(noise) می شود.

در حس گر Cmos با پس زمينه شفاف (back­illuminated) نور از پشت به سمت بستر سيليسيومی هدایت می شود و باعث میشود نور با کيفيت بالایی مورد استفاده قرار بگيرد که در ساختارهای با شفافيت جلوی تصویر (front­illuminated) امکان پذیر نيست. دوربين های کيوهان که دارای سنسور های Exmor می باشند اکنون می توانند تصویر های با کيفيت و شفاف در نور کم (مثلاً در هنگام شب) را دریافت و ضبط نمایند. در فوریه ی ۲۰۰۹، شرکت سونی اولين دوربين های فيلم برداری با کيفيت بالا (HD) در جهان را که به حس گر CMOS با پس زمينه ی شفاف (back­illuminated) مجهز بودند را معرفی کرد که شامل HDR­XR500V و و HDR­XR520V بودند. در حال حاضر کيوهان از سنسور مدل IMX222 شرکت سونی که دارای فناوری Exmor می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید